BOTANICKÁ

ZAHRADA

Zahradnická a zemědělská škola A.E.Komerse v Děčíně – Libverdě  byla založena v roce 1850.  Škola s touto dlouhou historií vyučovala nejprve pouze zemědělské obory.  Po válce zde začali studovat i studenti zahradnických oborů. To si vynutilo v padesátých letech vznik zdejší botanické zahrady, aby si žáci mohli ověřit své teoretické znalosti i v praxi, neboť široký sortiment stromů, keřů, trvalek, letniček i pokojových rostlin nelze naučit pouze z knih.

 

Kosterní výsadba parku se zachovala z šedesátých let. Roste zde mnoho druhů vzrostlých jehličnanů i listnáčů, keřů ve všech barevných odstínech, pěnišníků i azalek.  Trávníky lemuje sortiment trav a netradiční skalka, která je rozdělena několika druhy kamenů, které se nachází v našem kraji. K odpočinku můžete využít posezení pod pergolou hustě porostlou různými druhy popínavých rostlin.

 

K nejzajímavějším pro návštěvníky asi patří sbírkový skleník. Rostliny zde rostou ve volné půdě a návštěvníci je zde vidí v přirozené velikosti.

 

Kromě základních rostlinných druhů zde pěstujeme i sortiment sukulentních rostlin. Před skleníky uvidíte od jara do podzimu mnoho vzrostlých balkónových rostlin, které jsou nyní ve veliké oblibě. I bohatý sortiment letniček jistě mnohé překvapí, pěstují se zde tradiční i méně známé druhy.

 

V posledních letech prošlo provozní zázemí zahrady velkou rekonstrukcí. Byli jsme úspěšní v projektu Phare a náš projekt „Ekologizace provozu a provozního zázemí“ byl úspěšně realizován z prostředků Evropské unie i za podpory Ústeckého kraje. Skleníky nyní vytápí tepelná čerpadla, která získávají teplo z vlastního vrtu. Pro demonstraci žákům byly instalovány dva kusy solárních panelů, které ohřívají teplou užitkovou vodu. Hlavní úsporou však je výměna jednoduchého skla skleníků za tříkomůrkové dutinkové polykarbonátové desky, tzv. macrolon, které mají vynikající tepelně izolační vlastnosti.

 

Realizací tohoto projektu se stala naše zahrada moderním centrem, kde se  daří nejen rostlinám, ale kde se bude dobře provádět názorná výuka  ekologicky šetrných technologií.

 

Do botanické zahrady se také přesunula výuka učebních oborů, především oboru Zahradník. Žáci se zde učí poznávat jednotlivé skupiny rostlin a základní zahradnické dovednosti v areálu školy i ve sklenících pod dohledem dlouholetých zaměstnanců zahrady.

 

V každé roční době zde uvidíte něco zajímavého, proto Vás zveme  k návštěvě naší zahrady a přejeme Vám příjemně strávené chvíle!

 

Otevírací doba: pracovní dny 8:00 – 14:00 hodin