3. VE

za kulturou

Divadlo na Vinohradech

Dne 19. 1. 2017 třída 3. VE spolu s třídní učitelkou odjela do Prahy na divadelní představení Divadla na Vinohradech. Jednalo se o nejslavnější drama George Bernarda Shawa Pygmalion, které je zároveň jedním z titulů povinné maturitní četby.
Kvůli mrazivému počasí měly vlaky na příjezdu i odjezdu znatelné zpoždění. Před představením jsme došli na Staroměstské náměstí. Prohlédli jsme si nejvýznamnější stavby a nejzmrzlejší z nás se odešli ohřát do nedalekých kaváren. Jen malá skupinka navštívila Karlův most. Odměnou nám byl netradiční pohled na sluncem osvětlený a zároveň zasněžený Pražský hrad. Potom jsme se v centru Prahy za přijatelný peníz naobědvali (pochutnali jsme si na tradiční české kuchyni) a vyrazili jsme metrem do divadla.
Představení začínalo v poledne, proto bylo divadlo plné mladých lidí. Mnozí žáci byli překvapeni útulností, ale zároveň i rozlehlostí a výzdobou prostor. Během přestávky jsme si mohli prohlédnout busty významných dramatiků a fotky členů souboru Divadla na Vinohradech.
Samotné představení se všem zúčastněným velmi líbilo. Viděli jsme bravurní herecké výkony Jana Šťastného v roli profesora Higginse, ředitele divadla Tomáše Töpfera v roli plukovníka Pickeringa, Svatopluka Skopala jako popeláře Doolitla, Libuše Švormová hrála paní Higginsovou a Naďa Konvalinková paní Pearsovou. V hlavní roli květinářky Lízy nás oslnila svým talentem i podobou Šárka Vaculíková. Hudbu k představení složil Ondřej Brousek. Pěkně a účelně byla vyřešena scéna. Nápadité kulisy byly spouštěny pomocí lan a táhel. Ocitli jsme se tak během chvilky před nádražím s rozsvícenými lampami, v salonu s knihovnou a gramofonem pana Higginse, na plese, v salonu paní Higginsové.
Po představení třída metrem zamířila do centra. Zbývající čas do odjezdu vlaku trávili všichni kvůli teplotě pod nulou v teple – nakupováním.
Výlet do Prahy se nám všem zamlouval. Žáci získali inspiraci k četbě, poznatky jistě u maturity využijí. Prohlédli jsme si i památky. Jestli vedení školy dovolí, rádi si podobný kulturní zážitek zopakujeme.
Mgr. Petra Tomková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *