Botanická zahrada

Botanická zahrada je tu jak pro žáky školy, tak pro širokou veřejnost. Přijďte se k nám podívat. V každém ročním období je u nás něco k vidění.

Otevírací doba

Každý pracovní den od 8 do 14 hodin

Co můžete v zahradě vidět

Roste zde mnoho druhů vzrostlých jehličnanů i listnáčů, keřů ve všech barevných odstínech, pěnišníků i azalek. Trávníky lemuje sortiment trav a netradiční skalka, která je rozdělena několika druhy kamenů, které se nachází v našem kraji. Kromě základních rostlinných druhů můžete v zahradě vidět také sbírku sukulentů a balkonových rostlin.

K odpočinku můžete využít posezení pod pergolou hustě porostlou různými druhy popínavých rostlin.

K nejzajímavějším místům patří náš sbírkový skleník. Rostliny zde rostou ve volné půdě a vy je tak můžete vidět v přirozené velikosti.

Navštivte naši botanickou zahradu


Botanická zahrada Libverda je nedílnou součástí areálu školy.

První zmínky o jejím vzniku jsou z 20. let minulého století. Sortimenty rostlin pro výuku se na pozemcích zdejší školy vysazují již od jejího založení. Zpočátku se pěstovaly rostliny čistě užitkové, pro výuku zahradnictví se sortimenty rozrůstaly i o rostliny okrasné.

Dnešní podobu má botanická zahrada od roku 1957, kdy se začalo s kosterní výsadbou dřevin. Kromě zahrady je v areálu školy park, který je po celý rok volně přístupný.

Hlavním úkolem naší botanické zahrady dnes je zajistit sortimenty rostlin nutné pro výuku sadovnictví, květinářství, zelinářství i floristiky.  Zároveň celý areál školy i přilehlý park slouží jako výukové pracoviště pro žáky maturitního oboru Zahradnictví a učebních oborů Zemědělec - farmář a Zahradník. Zde žáci získávají základní dovednosti pro práci s ručním nářadím, vidí všechny potřebné pracovní operace v termínech, kdy se vykonávají, naučí se používat malou mechanizaci. Pomáhají vytvářet příjemné okolí školy, které samozřejmě také využívají ve volném čase.

V parku rostou mnohé naše i cizokrajné stromy a keře. Jsou doplněny trvalkami, vřesovištními rostlinami, travinami. Pergola, pod kterou si můžete odpočinout, je porostlá mnoha zajímavými popínavými dřevinami.

Před skleníkem pěstujeme široký sortiment letniček a balkónových rostlin. Ve skleníku, který je přístupný po celý rok, rostou rostliny ve volné půdě. Najdete zde zástupce tropů, subtropů, užitkových rostlin, epifytů, sukulentních rostlin i kaktusů. Všechny sortimenty rostlin slouží pro výuku žáků naší školy.

V průběhu výstavy si zde můžete zakoupit rostliny vypěstované našimi žáky.

Přejeme Vám příjemnou návštěvu!

Navštivte nás


Českolipská 123, Děčín XXVII-Březiny,
405 02 Děčín

Navigovat nejkratší trasu