AKCE

ŠKOLY

Výstava 100 let od vzniku samostatného státu

Den před stoletým výročím založení samostatného Československa (28. 10. 1918) se v Litoměřicích konala v areálu Výstaviště Zahrady Čech interaktivní výstava. Na tuto akci se v doprovodu Mgr. Lenky Školníkové a Mgr. Petry Tomkové vypravily třídy 2. APZ a 2. VE.

 

Výstava byla koncipována jako exkurze do života za časů vznikající republiky. Dobovou atmosféru vytvářely nejen expozice, ale především zhruba 250 dobrovolníků, kteří v expozicích v patřičném oblečení představovali tehdejší obyvatele.

 

V pavilonu Život tehdejší doby jsme se mohli potkat s panem prezidentem Tomášem Garrigue Masarykem v jeho pracovně. Někteří si ze setkání odnášíme pěknou fotografii. Živé sochy v tomto pavilonu představovaly Edvarda Beneše, M. R. Štefánika a Emu Destinovou. Nahlédli jsme do vánočně vyzdobeného salónu vysoké vrstvy a prohlédli si skromné zařízení bytu vrstvy nízké.

 

Ve vedlejším pavilonu se nacházela nemocnice s pacienty. Zařízení a vystavené nástroje se nám jevily oproti dnešku značně zaostalé. Pacienti byli vážně nemocní, zakrvácení, personál o ně nestačil pečovat. Rádi jsme proto přešli do oddělení sportu, kde nám některé tělovýchovné nářadí bylo povědomé – například koza a bedna. Prohlédli jsme si utkání v boxu, tehdejší dresy a pokračovali k expozici zemědělské techniky a automobilismu. Odtud byl už jen krok do biografu. Představení němého filmu doprovázel živě klavírista. Použitá promítačka byla skutečnou raritou – je zrekonstruována a dodnes používána v historickém kině v nedalekém Varnsdorfu. Zde také proběhlo vystoupení ve stepu a zpívání staropražských písniček. Potkali jsme i legionáře, kteří nadšeně ukazovali své zbraně.

 

Komu se stýskalo před prázdninami po škole, mohl zkusit zasednout do dobových škamen s kalamářem, případně si ve vedlejší místnosti mohl každý prohlédnout hračky. Kdo zatoužil po něčem dobrém, jistě okusil ručně vyrobené čokoládové lanýže, ochutnal kávu a pohovořil s kavárenským povalečem. Aktuální módní trendy představil módní salon s přehlídkami. V baru a u kulečníku s dámami lehkých mravů jsme raději nezastavovali, vždyť gentleman pije po setmění a bylo teprve dopoledne.

 

Den nám za postupně se vyjasňujícího počasí rychle a příjemně uběhl. Naši žáci se chovali výborně, proto s nimi zase rády za kulturou vyrazíme.

 

Mgr. Petra Tomková a Mgr. Lenka Školníková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *