Ovocné školky
Ovocné školky jsou součástí našeho školního hospodářství. Specializují se na množení původních odrůd jabloní, hrušní, třešní a višní a na běžný sortiment drobného ovoce (rybízů, angreštů).
Součástí naší práce je i údržba ovocných sadů, sklizeň a zpracování ovoce.
Kontakt
Vedoucí ovocných školek: Pavlína Eflerová
Telefon: 775 419 978
E-mail: ovocneskolky@libverdadc.cz
Adresa: Českolipská 123, 405 02 Děčín
Provozní doba: Po - Pá: 7.30 - 15.00
Máte zájem o kvalitní stromky vypěstované ve zdejších podmínkách? Odolné, vitální a přivyklé našemu klimatu? Takové stromky pěstujeme v naší ovocné školce.
Bohatý sortiment najdete v naší prodejně Azalka.
Na ukázku jen několik odrůd:
Rybíz červený: LOSAN
Rybíz bílý: VIKTORIA
Rybíz černý:CERES
Angrešt: červená beztrnná odůrda CAPTIVATOR, INVICTA
Jabloně: HANA, GALA, GOLDSTAR, TOPAZ
Třešně: KORDIA, NAPOLEONOVA, KAREŠOVA
Slivoně: ČAČANSKÁ LEPOTICA, WANGENHEIMOVA, STANLEY
Krajové odrůdy
Níže uvedený sortiment krajových odrůd každoročně množíme ve tvarech zákrsek, čtvrtkmen, polokmen a vysokokmen. Tyto odrůdy si můžete objednávat vždy od ledna do konce března u vedoucí ovocných školek přes e-mail nebo telefon. Stromky k odběru jsou naroubované v požadovaném tvaru s jednoletou korunkou. Termín odběru je vždy na podzim tentýž rok.
Jabloně
BERNSKÉ RŮŽOVÉ
Zimní odrůda s konzumní zralostí listopad - leden. Plody menšího tvaru s atraktivní růžovou barvou, při rozkrojení mírně narůžovělá dužnina. Vhodná i do vyšších poloh. Chuť sladce navinulá, kořenitá, příjemně voní. Vhodná do vyšších poloh, žádá otevřenější místa s menší vlhkostí.
BAUMANOVA RENETA
Zimní odrůda, konzumní zralost prosinec - duben, sklizeň koncem října. Plody kulovité větší s typickou rzivostí slupky, na slunci s červeným méně výrazným líčkem. Chuť navinulá nevýrazná. Ve vyšších polohách musí být na chráněnějších místech.
CITRONOVÉ ZIMNÍ
Zimní odrůda, konzumní zralost prosinec - květen, sklizeň koncem října. Plody středně velké, barva žlutá s rozlitým až krvavě červeným líčkem. Chuť ostře navinulá, bez kořenitosti. Nenáročná na polohu.
ČERVENÉ TVRDÉ
Zimní odrůda, konzumní zralost prosinec - červen, sklizeň koncem října. Plody drobnější s atraktivní barvou pruhovaně zářivě červenou, slupka mastná. Při rozříznutí dužnina narůžovělá. Chuť sladká z dobrých poloh i kořenitá. Netrpí tolik strupovitostí. Vhodná i do vyšších poloh.
GASCOYGNEHO ŠARLATOVÉ
Zimní odrůda, konzumní zralost říjen - únor, dá se jíst už ze stromu. Plody velké, barva karmínová z větší části souvislá někdy s ojíněním. Chuť navinule sladká, kořenitá. Polohy chráněné spíše teplejší, dostatek vláhy.
GRAVŠTÝNSKÉ ČERVENÉ
Podzimní odrůda, konzumní zralost září - listopad. Plody větší s červeným pruhováním, mramorováním nebo mozaikou. Chuť sladce navinulá, výtečně kořenitá, šťavnatá. Vhodná do vyšších poloh, dostatek vláhy, nesnáší suché a teplé polohy.
KALVIL PODZIMNÍ ČERVENÝ
Podzimní odrůda, konzumní zralost září- listopad, k jídlu hned ze stromu. Atraktivní tvarem plodu i barvou- karmínově fialová. Brzy po sklizni moučnatí, slupka mastná, lesklá. Chuť navinulá, sladká.
PRŮSVITNÉ LETNÍ
Letní odrůda, konzumní zralost hned ze stromu červenec. Plody střední, ze začátku světle zelené, později žluté. Rychle moučnatí a ztrácí šťavnatost. Vhodná do všech poloh. Nesnáší větrné polohy.
PUNČOVÉ
Zimní odrůda, konzumní zralost listopad až červen. Plody menší, kulovité, barva žlutá. Chuť navinulá, kořenitá. Hojně rozšířená na Děčínsku a Českolipsku. Vhodná i do vyšších poloh, ale nesmějí být uzavřené.
VILÉMOVO
Zimní odrůda, konzumní zralost prosinec - duben, sklizeň koncem října. Plody střední až velké, slupka přidrsnělá z větší části červená s typickými bělavými tečkami. Chuť osvěžující, slabě nakyslá, kořenitá. Přednost dává těžším vlhčím půdám, sucho nesnáší.
ZVONKOVÉ
Zimní odrůda, konzumní zralost březen - květen, sklizeň konec října. Plody typicky zvonkovitého tvaru, velké, barvy citronově žluté, někdy s menším načervenalým líčkem. Chuť navinule sladká, kořenitá, šťavnatá. Vyžaduje těžké a vlhčí půdy, vhodná i do vyšších poloh.
ZELENČE RHODOISLANDSKÉ
Zimní odrůda, konzumní zralost prosinec - duben. Plody velké až velmi velké, barva zelená. Chuť příjemně navinule nasládlá, mírně voní. Vhodná do všech poloh, otužilá ve dřevě i květu proti mrazu. Nesnáší suché stanoviště.
Hrušně
AVRANSŠKÁ
Podzimní odrůda, konzumní zralost září - říjen, sklizeň koncem září v tvrdém stavu. Vydrží max. 3 týdny. Plody střední až velké kuželovité. Barva plodu je zelenožlutá s červeným líčkem. Chuť sladká, příjemně kořenitá někdy přitrpklá. Opylovači Charneuská, Červencová.
ČERVENCOVÁ
Letní odrůda, konzumní zrání červenec - srpen. Sklizeň v polovině července v tvrdém stavu, probírkou. Dlouho nevydrží, vhodná na přímý konzum.Plody menší, kuželovité až vejčité. Barva plodu žlutozelená, později žlutá s červeným pruhováním, u stopky prorezavělá. Chuť navinule sladká, mírně kořenitá. Opylovači Avranšská, Hardyova máslovka. Vhodná i do vyšších poloh.
DIELOVA MÁSLOVKA
Zimní odrůda, konzumní zrání listopad - leden. Sklizeň v říjnu a postupně dozrává. Plody jsou velké, baňaté, barva žlutá s četnými a nápadnými tečkami. Chuť navinule sladká, máslová, kořenitá s muškátovou vůní, příjemně natrpklá. Opylovači Charneuská, Hardyova máslovka, Pařížanka, Madame Verte. Není vhodná do vyšších poloh.
CHARNEUSKÁ (FÍKOVKA)
Podzimní odrůda, konzumní zrání konec září - říjen, nejlepší chuť začátkem listopadu. Sklizeň v polovině září. Plody větší lahvicovitě protáhlé, zhrbolatěné. Barva světle zelená s jemným narůžovělým líčkem. Chuť je výborná, sladce navinulá, aromatická. Opylovači Červencová, Hardyova máslovka, Křivice, Eliška. Hojně rozšířená na Děčínsku, vhodná i do vyšších poloh.
KOPOREČKA
Zimní odrůda, konzumní zrání listopad - únor. Sklizeň v polovině října (čím déle tím lépe), dozrává postupně. Plody menší kulovité nebo vejčité. Barva světle zelená, při zralosti žlutá, hustě rezivě tečkovaná. Chuť sladká, lehce muškátová. Opylovači Avranšská, Hardyova máslovka. Byla vyhledávanou vývozní odrůdou. Náchylnější na strupovitost.
MUŠKATELKA TURECKÁ
Letní odrůda, konzumní zrání srpen, sklizeň na začátku srpna v zeleném stavu. Rychle dozrává asi do týdne. Plody jsou velmi malé, vejčité, barva světle žlutá s červeným líčkem, někdy má žíhání. Má výraznou silnou a dlouhou stopku. Chuť mírně sladká, aromatická, s muškátovou vůní. Opylovači nejsou známí, na pěstitelských místech vždy spolehlivě plodila.
PAŘÍŽANKA
Zimní odrůda, konzumní zrání prosinec - únor. Sklizeň konec října. Plody středně velké, kuželovitě zaoblené, podlouhlé. Barva svěže zelená u kalichu rzivá. Slupka tuhá, kožovitá. Chuť sladká, lehce kořenitá, velmi dobrá. Opylovači Hardyova máslovka, Charneuská, Madame Verte, Clappova.
SALIZBURYOVA
Podzimní odrůda, konzumní zrání září - říjen. Sklizeň v polovině září. Plody středně velké, baňaté, ke stopce zúžené, mírně hrbolaté. Barva zelenožlutá, skořicovitě rzivá, v zralosti žlutá, rozplývavá. Chuť sladce kořenitá, velmi dobrá, z horších podmínek natrpklá. Opylovači Avranšská, Hardyova máslovka, Charneuská. Vhodná i do vyšších poloh.
SOLANKA
Letní odrůda, konzumní zrání srpen. Sklizeň na začátku srpna v tvrdém žlutozeleném stavu, ne déle. Plody menší, lahvicovitého tvaru, barva zelená, při dozrání citronově žlutá. Chuť sladká, mírně navinulá, svérázně kořenitá. Opylovači Avranšská, Hardyova máslovka, Charneuská.
Třešně
BALTAVARSKÁ
Pestrá polochrupka, zrání v první polovině července (4. třešňový týden). Plody větší, tupě srdčité. Barva atraktivní žlutočervená, na slunné straně zářivě červená, na stinné citrónově žlutá. Nesnáší suchá stanoviště.
DROGANOVA
Žlutá polochrupka, zrání v první polovině července (4. třešňový týden). Plody drobnější, tupě srdčité. Barva sytě žlutá. Nevýhodou je nevyrovnaná plodnost. Výhoda je menší napadání plodů ptáky.
GEMERSDORFSKÁ
Tmavá chrupka, jedna z nejlepších chrupek, zrání po 15. červenci (6. třešňový týden), dlouho vydrží na stromě. Plody jsou větší, tmavohnědé až černé, dosti šťavnaté. Šťáva dosti barví. Chuť jemně kořenitá.
HEDELFINGENSKÁ OBROVSKÁ
Tmavá chrupka, zrání po 15. červenci (6. třešňový týden). Plody jsou velké, tmavě rudé až černé, šťavnaté, chuť kořenitá. Má ráda lehčí půdy, přiměřeně vlhké ne přemokřené. Pravidelně a hojně plodí, v těžkých půdách méně. Nevýhodou je praskání při deštích.
KAREŠOVA RANÁ
Srdcovka, zrání kolem 10. června (1. - 2. třešňový týden). Plody jsou střední velikosti, barva sytě červená v plné zralosti tmavě červená, šťáva světle červená, nebarví. Jde o jednu z prvních třešní. Chuť sladká, méně kořenitá. Díky své ranosti není napadána vrtulí třešňovou.
KAŠTÁNKA
Tmavá srdcovka, zrání kolem 20. června (2. třešňový týden). Plody středně veliké, barva tmavě červená až černá, šťáva je světle červená, nebarví. Chuť sladce navinulá osvěžující. Nenapadá ji ještě vrtule třešňová.
LADEHO POZDNÍ
Světlá chrupka, zrání v polovině srpna, v některých oblastech konec srpna. Plody menší, sytě červené. Chuť sladce kořenitá. Jedna z nejpozdnějších třešní.
LYONSKÁ RANÁ
Polochrupka, zrání kolem 20. června (2. třešňový týden). Plody jsou velké, barva tmavě červená, na zastíněné straně světle červená, šťáva světle červená, nebarví. Chuť sladká, kořenitá. Občas napadána vrtulí třešňovou.
NAPOLEONOVA
Tmavá chrupka, zrání kolem 15. července (6. třešňový týden). Plody jsou velké, barva je pestrá žlutočervená až ke konci zrání tmavě červená. Chuť sladce kořenitá. Pro svoji barvu velmi žádaná odrůda.
SCHNEIDEROVA
Chrupka, zrání 7. - 8. třešňový týden. Plody středně velké, barva světle červená s viditelným pruhováním. Chuť sladce kořenitá, výborná.
TROPRICHTEROVA
Černá polochrupka, zrání od 25. června (3. třešňový týden). Plody velké, barva tmavě červená, ke konci zrání černá s drobnými světlými tečkami. Šťáva rudě barví, chuť sladce navinulá. Může být už napadána vrtulí třešňovou.
VELKÁ ČERNÁ CHRUPKA
Zrání druhá polovina července, při dlouhodobých deštích praská. Plody velké až obrovské, tmavě červené, v plné zralosti černé, šťáva tmavě červená, barví. Chuť sladce navinulá, v horších půdách nahořklá.
Višně
AMARELKA KRÁLOVSKÁ
Amarelka, zrání v polovině července, je velmi úrodná. Plody středně velké, šťáva nebarví. Barva plodu světle červená. Chuť sladce navinulá, výborná.
BRUSELSKÁ HNĚDÁ
Višeň kyselka, zrání v druhé polovině července. Plody středně velké, barva tmavě červená, šťáva rudě červená. Chuť ostřejší, kořenitá a nakyslá.
KRÁLOVNA HORTENZIE
Skleňovka, sladkovišeň, zrání koncem června až začátkem července. Plody větší připomínají menší třešně, barva růžově červená, na zastínění straně pomerančově žlutá. Šťáva nebarví, je světlá. Nevýhodou je menší úrodnost.
ŠPANĚLSKÁ
Višeň kyselka, zrání v polovině července. Plody středně velké, barva tmavočervená, při plné zralosti rudě temná. Šťáva světle červená, sladce navinulá, kořenitá.